Fotogaléria

Mesiac úcty k starším v spolupráci so ZŠ Haličská cesta 7 Lučenec

Žiaci Základnej školy Haličská cesta 7 Lučenec pre našich klientov pripravili malé darčeky pri príležitosti mesiaca úcty k starším. Vzhľadom na nepriaznivú pandemickú situáciu  sa klienti s detičkami nemohli osobne stretnúť ale aj tak túto ich aktivitu vnímali veľmi pozitívne a všetkým veľmi pekne ďakujú!


Výlet na Štrbské Pleso

Prostredníctvom OZ ,,Tretí vek“ sa naši klienti zúčastnili výletu na Štrbské Pleso. Vďaka patrí aj mestu Lučenec, ktoré nám uhradilo náklady na autobus čím sme umožnili výlet aj  klientom so sťaženou chôdzou. 
Výlet do Vysokých Tatier sa všetkým páčil, nakoľko ho absolvovali po prvý krát v živote. Obdivovali krásy našich veľhôr, farby jesene a boli nadšení z krásnych pohľadov.
Všetci spoločne veria, že taký výlet plný zážitkov sa čoskoro zopakuje.

Jablkový koláč z darovaných jabĺčok

Mesto Lučenec a Občianske združenie Jánošík nám z mestského sadu poskytlo jablká. Naši klienti ich očistili aby v kuchyni z nich mohli upiecť koláč. Chutil fantasticky:).  Ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu


Prierez výtvarnou tvorbou nášho klienta Miroslava Slíža

       Miroslav Slíž život v zariadení považuje za zmenu nakoľko roky žil na ulici, bez kontaktu so svojou rodinou. Individuálnym prístupom v našom zariadení sa u neho podarila dosiahnuť snaha zmeniť svoj život k lepšiemu hoci nie vždy je to jednoduché a mnoho krát zakopol. Oživil svoju veľkú záľubu z mladosti, kreslenie a maľovanie obrázov, ktorými dnes skrášľujeme steny nášho zariadenia.  Materiál  na tvorbu si získava svojpomocne, opiľovaním dosiek z vyradených skríň a kôry zo stromov.

       Svoju tvorbu charakterizuje slovami: „ Krajiny a ľudia v nich sú odrazom mojej duše, takto to vidím ja a verím, že v každom obraze kúsok zo mňa zostane“.

Podľa jeho ďalších vyjadrení, našiel svoju cestu a nikoho nekopíruje. Najdôležitejšie je pre neho to, že pri každom novom obraze, prežíva radosť, cíti, že sa posúva ďalej a že tá jeho „cesta“ mu dáva nový a jasný smer.

Svoje obrazy nazýva insitné, pretože nemá rád obmedzenia a pravidlá. Insita, je pre neho sloboda. Reálnych ľudí a krajinu prispôsobuje svojim predstavám, nepotrebuje maľovať čistý realizmus.  Jeho súčasným krédom je jeho odkaz: „ Ak necháte vo svojom obraze kúsok zo seba, tak váš čas a práca má zmysel“.Grilovačka a výlet do cukrárne a mestského parku

Príjemne strávené chvíle na čerstvom vzduchu v našom zariadení ale aj mimo neho.


Návšteva kúpaliska Novolandia

Naši klienti sa radi vracajú na termálne kúpalisko ,,Novolandia“ v blízkej dedine Rapovce. V termálnej reliktnej morskej vode si zaplávajú, zregenerujú, rozprúdia krvný obeh a vďaka vysokému obsahu minerálov a stopových prvkov  zlepšia vitálnu funkciu vnútorných orgánov, kože a svalstva. 


Malá milá návšteva nášho zariadenia

OZ Tretí vek zorganizovalo v  našom zariadení akciu ,,Aktivity týždeň“, ktorej sa zúčastnilo  10 detí našich zamestnancov. Na celý týždeň naplánovalo spoločné aktivity pre deti a našich klientov – športovalo sa, spievalo, hrali sa spoločenské hry, premietalo kino a boli sme aj na vychádzke v mestskom parku.  Krásna myšlienka spojiť deti s klientmi zariadenia sociálnych služieb si zaslúži zopakovať 🙂

Zmrzlina pre našich seniorov priamo do zariadenia

Primátorke Mesta Lučenec Alexandre Pivkovej a Orhanovi Hajrulovi z gelaterie a cukrárne Moja srdcovka vďačíme za to, že v tento horúci deň prišli do nášho zariadenia a doniesli  našim seniorom fantastickú zmrzlinu.  Všetkým zmrzlina veľmi chutila a osviežila ich v horúčavách, ktoré sú v tomto období naozaj extrémne.  Kedykoľvek podobnú spoluprácu a záujem o našich “starkých” uvítame a ešte raz ďakujeme.


Ergoterapia na čerstvom vzduchu

V rámci ergoterapie a terapie na záhrade denne skrášľujú a udržiavajú areál zariadenia klienti, ktorých táto činnosť baví a robí im radosť.  Areál zariadenia je krásny priestor na oddych, vzájomnú komunikáciu, upevňovanie a vytváranie nových vzťahov, ale taktiež na oslavy, spoločné grilovanie, posedenie v letnom kine, hranie hier a v neposlednom rade aj prijímanie návštev. Pre tých, ktorí majú na tom zásluhu je ešte krajší….

Na hríboch

Po horúcich dňoch prišli dažde  tak sme sa domnievali, že by už mohli rásť hríby. Dohodli sme sa teda, že sa prejdeme do blízkeho lesa a skúsime šťastie. Hríbov sme veľa nenašli ale prechádzka lesom bola veľmi príjemná. Cestou späť sme sa zastavili na priehrade kde sme si oddýchli a občerstvili sa.

Podujatie MY a VY bavíme našich seniorov

Pod záštitou primátorky mesta Lučenec a poslankyne NR SR Alexandry Pivkovej a s podporou partnerov – MESTO LUČENEC, RETRO LC, PARAPETROL, AGROSPA, SÓOS FARM, BANSKOBYSTRICKÉHO SAMOSPRÁVNEHO KRAJA a redakcie MY Novohradských novín sa v areáli nášho zariadenia konal už druhý ročník krásneho sobotného podujatia, kde našim klientom zahrali skvelí hudobníci pod vedením Barnabáša Szabóa  a zaspievali dievčatá z detského folklórneho súboru Jánošík Lučenec.  Organizátori obdarovali našich klientov MY novohradskými novinami a minerálnou vodou. Naši klienti si tento program veľmi obľúbili a budeme radi ak sa táto tradícia zachová a budeme sa môcť takto stretnúť aj v budúcnosti.

Návšteva Košíc

Po dlhšej dobe sme opäť navštívili Košice. Zo zariadenia sme odchádzali v skorých ranných hodinách,  PSS bez problémov ráno vstali a plní očakávania sa vybrali na dlhoočakávaný výlet. Po príchode vlaku do Košíc sme sa občerstvili v staničnej kaviarni a do ZOO sme sa presunuli mestskou dopravou.   V rozsiahlom areáli ZOO sme mali možnosť obdivovať rôzne druhy zvierat, od našej poslednej návštevy pribudli aj nové druhy ale najviac sa nám páčili tučniaky a tulene, ktoré už mnohí poznali z minulých návštev.  Zo ZOO sme sa vrátili autobusom do centra Košíc kde sme so zmrzlinou pobudli  pri spievajúcej fontáne a navštívili sme aj Dóm svätej Alžbety, ktorý svojou majestátnosťou uchvátil každého z nás. V poobedňajších hodinách sme sa prešli  parkom až k železničnej stanici na vlak, ktorým sme sa vrátili plní zážitkov späť. Našou najstaršou účastníčkou výletu bola 84 ročná p. Irenka, ktorej sa výlet nesmierne páčil a ktorá bez problémov zvládla celodennú chôdzu.

Stavanie mája

30. apríla 2021 sme si v dopoludňajších hodinách pripomenuli a zrealizovali tradíciu našich predkov – “Stavanie Mája”,  ktorej symbolika spočíva v oslave víťazstva jari nad zimou. Spoločne sme si prečítali o jarných zvykoch a tradíciách a o symbole, ktorý predstavuje stavanie mája. Kde sa vzal tento romantický zvyk? Čo symbolizujú vysoké stromy ozdobené farebnými stužkami? Následne naše ženy vyzdobili máj farebnými krepovými stužkami a potom prebiehalo jeho ukotvenie. Nechýbal tanec, krátky kultúrny program vo forme piesní a krátkeho zábavného kvízu týkajúceho sa májových pranostík. Klienti sa spoločne stretli v družnom rozhovore, podebatovali o svojich radostiach a starostiach a svoje oči potešili pohľadom na postavený máj. Slniečko na nás svietilo až do odchodu a na záver sme spoločne skonštatovali, že tento deň stál za to.

Návšteva Mestskej radnice

Jeden upršaný aprílový deň sme navštívili Radnicu – Mestské múzeum Lučenec  za účelom prehliadky stálej expozície múzea. Prezreli sme si miestnosti zariadené nábytkom z obdobia prvej polovice 20. storočia. Vo svojich myšlienkach sme sa preniesli do školy a domácností z tohto obdobia. U každého z nás sa  prebudili príjemné spomienky z obdobia našej mladosti, pospomínali sme si na svoje školské časy a preniesli sme sa aj do obdobia života našich starých rodičov. Návšteva múzea Radnice je pre nás jedinečný zážitok a tešíme sa na ďalšie nové pripravované expozície.

Deň Zeme

Tradične si 22. apríla pripomíname Deň Zeme, ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na vplyv ničenia životného prostredia. V našom zariadení sme si tento deň spojili so skrášľovaním nášho areálu, sadením kvetov, zametaním chodníkov, maľovaním lavičiek, kosením trávy a úpravou kríkov a skalky.  Počasie nám prialo tak sme si mohli užiť spoločný deň na vzduchu a spojiť príjemné s užitočným. Tí, ktorí nemohli ,,priložiť ruku k dielu”, tí nás potešili svojou prítomnosťou a dobrou náladou. Na záver sa všetci zúčastnení mohli občerstviť chlebíčkami z našej kuchyne, a porozprávať sa spolu o tom, ako my sami môžeme zlepšiť ochranu životného prostredia v našom najbližšom okolí. Zúčastnili sme sa aj tradičnej akcie OZ Novohrad v spolupráci s Mestom Lučenec – čistenia okolia mesta na bicykloch.  Pekné počasie nám umožnilo ešte aj vychádzku, ktorú sme spojili s čistením lesa. Smeti do prírody nepatria a je len na nás ľuďoch aby tam neboli.Beseda

Dňa 14.04.2021 sa u nás uskutočnila veľmi pekná a zaujímavá beseda spojená s krátkym kvízom pod názvom- „Vtáci žijúci na Slovensku“,  ktorú si pripravil náš klient Peter U.  Pútavým rozprávaním, ale aj prostredníctvom fotiek sme mohli spoznať zaujímavé vtáky, ktoré žijú v našom najbližšom okolí.Z našej tvorivej dielneMedzinárodný deň žien

Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien klienti s inštruktorkami sociálnej rehabilitácie vyrobili malé milé vecičky, ktoré potom urobili radosť našim ženám. 


Premietanie

Napriek prísnym opatreniam si naši klienti mohli pozrieť kultúrny program, ktorý pre nich natočili detičky zo Spojenej internátnej školy K. Supa Lučenec. Ďakujeme za toto ich milé gesto.


Naša oslávenkyňa

Pani Helenka oslávila krásne životné jubileum – 90 rokov. Srdečne blahoželáme.Krabice plné lásky, vianočná zbierka pre našich seniorov a vianočné MY Novohradské noviny

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? Veľa, hlavne keď potešia ľudí, ktorí už nemajú nikoho, ľudí, ktorí sa nemôžu stretnúť so svojimi blízkymi. Každému urobí radosť keď si na neho niekto spomenie čo i len so sladkosťou, malým darčekom, niečím voňavým alebo pozdravom. Za túto iniciatívu pre našich seniorov ďakujeme Základnej škole Vajanského v Lučenci, Súkromnej základnej škole s materskou školou DSA v Lučenci , Základnej škole internátnej Karola Supa v Lučenci, Slovenskému Červenému krížu, Novohradskej knižnici, Katolíckej charite a aj súkromným osobám. Vďaka lučeneckej spoločnosti REDOX si mohli  naši seniori krátiť dlhé chvíle strávené cez sviatky bez rodiny dvojčíslom MY Novohradské noviny s prílohou krížovkárskeho časopisu Lišiak. Vďaka patrí aj Romanovi Palatickému z OZ Jánošík Novohrad, ktorý zorganizoval vianočnú zbierku pre našich klientov, vďaka tomuto krásnemu gestu si mohli naši klienti pochutiť na maškrtách, ktoré bežne na stole v takom množstve nemajú. Do zbierky sa zapojili darcovia: f. Penam vianočným pečivom a koláčikmi, f. Mecom mäsovými špecialitami, Všelí kút agátovým medíkom, Farma Lavella syrovými špecialitami, Farma Ďurčík syrovými špecialitami, Včelári Bratia Garajovci kvetovým medom, Creative SOLUTIONS obrazmi a medom, OZ Jánošík Novohrad vianočnými oblátkami, šípkami a medom, Ing. Eva Martinková lineckými pusinkami a makovníčkami, Odborné učilište intrnátne Lučenec vianočnými medovníčkami, PICO TAXI ovocím a vianočnými trubičkami, FRANZ remeselným kváskovým chlebom, Directreal ovovím, medom a orechami, Mária Jonštová jabĺčkami, Margaret čajovými bylinkami vo vyšívaných vrecúškach, Sestry Sihelské CD Piesne z Novohradu 1 a 2. Vďaka týmto skvelým ľuďom mali naši klienti krásne Vianoce. Ďakujeme!


Knižná búdka

Naši klienti celoročne navštevujú Novohradskú knižnicu, kde majú možnosť bezplatne si požičiavať knihy. V tomto čase obmedzení knižnica ,,prišla“ k nám vo forme knižnej búdky, ktorú nám zriadilo Mesto Lučenec vo vestibule zariadenia a je prístupná tak každému nadšencovi čítania kníh.


Výroba vianočných pohľadníc a podušiek na kreslá

V našej tvorivej dielni vznikajú aj takéto krásne vecičky, a mnoho ďalších…


Návšteva synagógy

Dňa 25.11.2020 sme spolu s piatimi PSS navštívili našu krásnu synagógu v ktorej sú v týchto mesiacoch vystavované vynálezy Leonarda da VInciho. Na túto interaktévnu výstavu sme sa všetci tešili a boli sme unesení z množstva vystavených vynálezov. Technológie , ktoré Leonardo da Vinci využil pri ich vedeckých bádaniach predbehli dobu a začali sa využívať až o niekoľko storočí neskôr!!! Spolu s PSS sme si čítali priložené popisy a boli sme uchvátení z majstrovských strojov, ktoré sme si mali možnosť aj vyskúšať. Výstavu dopĺňali aj obrazy umelca, a tak prehliadka výstavy bola pre nás všetkých veľkým obohatením


Spoločné pečenie


Oslava narodenín

Napriek prísnym opatreniam proti nákaze COVID 19 nezabúdame na našich oslávencov a snažíme sa pripomenúť si ich sviatok aj keď bez fyzickej prítomnosti príbuzných. Zablahoželali však, porozprávali sa a mohli sa vidieť aspoň cez monitor so svojimi blízkymi prostredníctvom videohorovu. Torta, kvety či darčeky samozrejme nemohli chýbať.


Jablkový dar z mestského sadu

Dobrovoľníci z OZ Jánošík Novohrad pooberali jablká z mestského sadu a Mesto Lučenec ich darovalo nášmu zariadeniu. My sme ich s radosťou použili na jablkové koláče pre našich prijímateľov sociálnych služieb. Ďakujeme p. primátorke Alexandre Pivkovej, OZ Jánošík Novohrad ale rovnako aj naším milým kuchárkam.


Jesenné aktivityDarčeky pre seniorov od najmenších

Detičky zo Súkromnej základnej školy s materskou školou DSA v Lučenci doniesli (samozrejme len po vrátnicu) našim seniorom ručne robené pozdravy a darčeky, ktoré sami vyrobili z gaštanov. Bolo to veľmi milé a všetkých to potešilo.Šijeme rúška na novom šijacom strojiOktóber mesiac úcty k starším

Primátorka mesta Lučenec a poslankyňa NR SR Alexandra Pivková si uctila našich seniorov pri príležitosti mesiaca úcty k starším darčekmi a listom, ktorý ich povzbudil v tomto neľahkom období.Aktivity v areáli ZSS - upratovanie a premietanie filmuNávšteva Radnice

Dňa 13.08.2020 sme sa zúčastnili na unikátnej výstave v Radnici-Lučenec, prezreli sme si osobné veci letcov, uniformy generálov J. Bryksu, M. Liškutina, plukovníka M. Štěpáneka a vzdali  hold hrdinom, vďaka ktorým bolo oslobodené Československo. Pozreli sme si aj stále výstavy – história školstva a socializmu. Na záver sme absolvovali posedenie pri káve v príjemnej kaviarničke a pozitívne naladení sme sa vrátili do zariadenia.Sobotné popoludnie s hudbou

Pod záštitou primátorky mesta Lučenec a poslynkyne NR SR Alexandry Pivkovej v spolupráci s redaktormi MY Novohradských novín a sponzorov sa v toto horúce popoludnie mohlo v areáli ZSS HARMÓNIA uskutočniť krásne podujatie s Ľudovou hudbou Barnabáša Szabóa a Detským folklórnym súborom Jánošík. Všetkým veľmi pekne ďakujeme za tento skvelý deň.V tvorivej dielni

Aj napriek prísnym hygienickým opatreniam prijatým na prevenciu proti šíreniu koronavírusu využívame našu tvorivú dielničku nie len na tvorbu dekoračných výrobkov ale taktiež na hry, komunikáciu, tréning pamäti.MY Novohradské noviny

Stredoslovenská distribučná spoločnosť pre seniorov zakúpila niekoľko kusov MY Novohradských novín, v ktorých je okrem iného aj článok o tom, ako SDS venovala pre zariadenia sociálnych služieb jednorázové rúška. Ďakujeme.
Medovníčky ku Dňu matiek

Deti z klubu PATHFINDER napiekli medovníčky, ktoré za prísnych hygienických opatrení doručili našim mamičkám, starým mamám a babičkám, tie mali z nich obrovskú radosť. Za ich krásne gesto im veľmi pekne ďakujeme.Stavanie mája